ne-am calificat la cupa mondiala, ce urmeaza?

Discutam despre echipele nationale ale Romaniei
Reguli forum

Re: ne-am calificat la cupa mondiala, ce urmeaza?

Mesajde corne » Lun Noi 29, 2010 2:06 pm

eu cred ca raspunsul la intrebarea ce urmeaza sa se intample cu echipa nationala dupa cupa mondiala va trebui sa-l gasim repede in cen-ul de dupa cupa mondiala, deoarece acesta nu va avea o miza atat de mare ca cel ce va urma.
corne

Mesajde constantin » Lun Noi 29, 2010 2:35 pm

Da , saracii de noi , limitatii . Daca am fi atat de limitati nu li s-ar reinnoi contractele la Perpignan sau Lyon rugbystilor nostri .
Fanariot este pentru mine romanul care incepe discutia cu un strain spunand cat castiga ( de regula mai putin decat are in realitate ) si continua prin a se plange tot timpul discutiei in a face a propos-uri la costuri si reparatii , mai cerand fara jena bani strainului - din nefericire am cunoscut multi romani din specia asta .
Din aceeasi specie sunt asa-zisii suporteri care tipa " n-avem ce cauta acolo " , " ne dau georgienii atatea puncte " , " alungam spectatorii de pe stadion cu jocul nostru " etc etc etc - ce propun acesti indivizi , cu ce solutii vin ? Zero !
constantin

Mesajde george baia mare » Lun Noi 29, 2010 4:52 pm

rosior scrie:Cred ca ar trebui sa ne propunem 2 obiective la RWC:
1. un rezultat bun cu Scotia
E primul meci de la RWC, jucatorii cei mai buni vor fi odihniti, dorinta de a demonstra ceva va fi maxima. E realizabil.

2. o victorie impotriva Georgiei
E ultimul meci, venit la foarte scurt timp dupa meciul cu Anglia (4 zile). Georgienii vor veni insa dupa o pauza de 10 zile. Nu va fi usoara alegerea antrenorilor, dar pana la urma Anglia tot ne face praf asa ca poate ar trebui bagate si la noi rezervele si sa pastram restul echipei pentru confruntarea pe viata si pe moarte cu georgienii. Daca printr-o minune reusim surpriza mare cu Scotia, atunci este obligatoriu sa castigam si meciul cu Georgia, chiar cu pretul unei mari umilinte cu Anglia.

Sa speram ca in editia CEN din februarie-martie 2011 se va reusi convocarea celui mai bun lot posibil pt a avea mai multe meciuri relativ tari intr-o formula apropiata de cea de la RWC (vor fi deplasari in Portugalia si Georgia, iar Rusia vine la Bucuresti).

sa nu te superi. dar e prea romaneasca mentalitatea asta. cum sa bagi rezervele in meciul cu Anglia?? ca sa iti pastrezi energia pt georgieni. Un rezultat istoric cu o echipa de top la Cupa Mondiala face cat zece meciuri castigate impotriva Georgiei. Indiferent ca se joaca cu Scotia, Argentina sau Anglia romanii trebuie sa intre cu mentalitate de profesionisti in teren. asta trebuie sa invatam noi.
george baia mare

Mesajde magindeam » Lun Noi 29, 2010 6:13 pm

Tin sa subliniez, din cite am putut citi, un lucru extrem de pozitiv : atmosfera din tribune. S-a vazut clar diferenta fata de fotbal, cu un public numeros, de toate virstele (inclusiv familii cu copii), atmosfera de sarbatoare. Sa speram ca marele public va percepe diferenta fata de fotbal si nu va ezita sa isi trimita copii la rugby...
magindeam

Mesajde Cipri » Lun Noi 29, 2010 6:25 pm

george baia mare scrie:
rosior scrie:Cred ca ar trebui sa ne propunem 2 obiective la RWC:
1. un rezultat bun cu Scotia
E primul meci de la RWC, jucatorii cei mai buni vor fi odihniti, dorinta de a demonstra ceva va fi maxima. E realizabil.

2. o victorie impotriva Georgiei
E ultimul meci, venit la foarte scurt timp dupa meciul cu Anglia (4 zile). Georgienii vor veni insa dupa o pauza de 10 zile. Nu va fi usoara alegerea antrenorilor, dar pana la urma Anglia tot ne face praf asa ca poate ar trebui bagate si la noi rezervele si sa pastram restul echipei pentru confruntarea pe viata si pe moarte cu georgienii. Daca printr-o minune reusim surpriza mare cu Scotia, atunci este obligatoriu sa castigam si meciul cu Georgia, chiar cu pretul unei mari umilinte cu Anglia.

Sa speram ca in editia CEN din februarie-martie 2011 se va reusi convocarea celui mai bun lot posibil pt a avea mai multe meciuri relativ tari intr-o formula apropiata de cea de la RWC (vor fi deplasari in Portugalia si Georgia, iar Rusia vine la Bucuresti).

sa nu te superi. dar e prea romaneasca mentalitatea asta. cum sa bagi rezervele in meciul cu Anglia?? ca sa iti pastrezi energia pt georgieni. Un rezultat istoric cu o echipa de top la Cupa Mondiala face cat zece meciuri castigate impotriva Georgiei. Indiferent ca se joaca cu Scotia, Argentina sau Anglia romanii trebuie sa intre cu mentalitate de profesionisti in teren. asta trebuie sa invatam noi.

Nu stiu de unde ii vedeti voi pe scotieni accesibili noua?! Atunci si Argentina si rezultat strans cu Anglia. Africa de sud nu i-a batut, Samoa nu i-a batut doar "taticii tuturor " NZ au maturat cu ei ca dealtfel cu totii. As vrea sa pot spera la lupte stranse nu sa vrei sa se termine meciul in repriza 1.
Cipri

Mesajde cipi » Lun Noi 29, 2010 8:45 pm

constantin scrie:Da , saracii de noi , limitatii . Daca am fi atat de limitati nu li s-ar reinnoi contractele la Perpignan sau Lyon rugbystilor nostri .
Fanariot este pentru mine romanul care incepe discutia cu un strain spunand cat castiga ( de regula mai putin decat are in realitate ) si continua prin a se plange tot timpul discutiei in a face a propos-uri la costuri si reparatii , mai cerand fara jena bani strainului - din nefericire am cunoscut multi romani din specia asta .
Din aceeasi specie sunt asa-zisii suporteri care tipa " n-avem ce cauta acolo " , " ne dau georgienii atatea puncte " , " alungam spectatorii de pe stadion cu jocul nostru " etc etc etc - ce propun acesti indivizi , cu ce solutii vin ? Zero !

Cate contracte tari sunt afara? Ajung de-o echipa, cu rezerve? Il mai luam si pe Paulica din Anglia si gata! Am facut o echipa de o sa sfaraie pietrele. Dar in spatele ei? Cu ce-l inlocuim pe Tonita? Dar pe Manta? Tincu merge, stalpii tin, Ursache este ok, Socol ..., Carpo e acolo si el, si de aici pana la aripi aproape tacere!
Fanarioti? Poate este prea mult! Ne jignim si nu ne sta bine! Sunt probleme de fond, mari, a ajuns rugby-ul un sport de eprubeta in Romania, mai apartine din pacate doar sufletistilor! Ne hranim din amintiri, dar nu este suficient ca sa renastem, poate cupa din 2011 sa ne dea un prilej pentru asa ceva (asta doar daca va fi mediatizata si pe la noi).
cipi

Mesajde rugby15 » Lun Noi 29, 2010 9:35 pm

constantin scrie:Rugby 15 , mesajul dv autodenigrator si incapabil sa se remarce prin cel mai mic raspuns este tipic mesajelor trimise de prevestitorii de catastrofe fanarioti imediat dupa egalul de la Montevideo .
Nu credeti ca v-ati inselat asupra datei de trimitere ?
Ce-i daca vom fi batuti la CM de Argentina , Anglia si Scotia ?
Cat a luat Scotia acasa la ultimul CM de la Noua Zeelanda ? 0 - 40 ! Italia 75 de puncte ! Portugalia 105 !
Scotienii , italienii si portughezii umbla de atunci cu capul in jos , bocind ?
Nu sunteti capabil sa intelegeti civilizatia rugbyului international , sport de elita unde nu oricine intra si unde ierarhia nu este cea din fotbal , unde Senegalul poate bate Germania ( la fotbal ) dar niciodata Namibia nu va bate Africa de Sud in rugby ?
Sunt sigur ca , daca Sarbu " are ceva burta si este buhait " dv aveti un fizic de Wilkinson .
Numai ca " burtosul " Sarbu a fost ieri deschizator la gramada , nu dv .

Stimate Domnule Constantin ,
Cati jucatori de echipa nationala avem in TOP 14 din Franta ?
Cati jucatori georgieni sunt in TOP 14 ? Dar argentinieni ?
Cu scuzele si respectul de rigoare , nu ati inteles nimic . Rugby-ul este viata mea si prin venele mele circula sange cu globule ovale dar asta nu inseamna ca nu sunt realist. Piramida de selectie din Romania este foarte ingusta . Au disparut multe echipe : CFR Craiova , Electroputere Craiova , IOB Bals , Chimia Tr.Magurele , Dunarea Giurgiu , Navol Oltenita , Rulmentul Alexandria , Aeronautica Bucuresti, IOR Bucuresti , Energia Bucuresti , Gloria Bucuresti , Stiinta Bucuresti , CSU Prahova Ploiesti , Tablierul Pitesti , Petrochimistul Pitesti , R.C. Pucioasa ....si exemplele pot continua si in alte zone ale tarii ....vedeti cati rugbysti au disparut si cati ar fi putut continua . Nici eu si nici Dumneavostra nu suntem vinovati . Vinovat este sistemul care distruge incet incet sporturile de echipa , copii nu mai sunt atrasi de miscare , multi profesori de educatie fizica si sport s-au deprofesionalizat pentru ca nu mai au motivatie .
Sunt foarte bucuros , mandru si fericit ca mergem la Cupa Mondiala . Initiatorul Jocurilor Olimpice moderne Jean Pierre de Couberatin spunea ca important este sa participi si achiesez pe aceasta stare . ......si sunt si mai fericit ca rugby-ul a dat o palma morala fotbalului care nu reuseste decat partzuri fasaite...etc etc .
La Cupa Mondiala din Franta 2007 ...am fost 3 saptamani si jumatate plecat cu masina personala in Scotia - Tara Galiilor la 5 meciuri . La un meci al Romaniei , in pauza meciului , la toaleta , m-am intalnit cu 2 jucatori din lot care trebuiau sa fie pe banca ....si stiti ce faceau ?....FUMAU PALMAT ( pe stadion era interzis fumatul ) si-l barfeau pe francez ca ( NU N-EA BAGAT BA SI PE NOI ALA ) ........
Prin venele mele circula sange cu globule ovale !
slogan propriu din 1990 "furat " fara acordul meu de cei care administreaza acest site(pot demonstra asta ).
rugby15

Mesajde george baia mare » Lun Noi 29, 2010 10:28 pm

rugby15 scrie:
constantin scrie:Rugby 15 , mesajul dv autodenigrator si incapabil sa se remarce prin cel mai mic raspuns este tipic mesajelor trimise de prevestitorii de catastrofe fanarioti imediat dupa egalul de la Montevideo .
Nu credeti ca v-ati inselat asupra datei de trimitere ?
Ce-i daca vom fi batuti la CM de Argentina , Anglia si Scotia ?
Cat a luat Scotia acasa la ultimul CM de la Noua Zeelanda ? 0 - 40 ! Italia 75 de puncte ! Portugalia 105 !
Scotienii , italienii si portughezii umbla de atunci cu capul in jos , bocind ?
Nu sunteti capabil sa intelegeti civilizatia rugbyului international , sport de elita unde nu oricine intra si unde ierarhia nu este cea din fotbal , unde Senegalul poate bate Germania ( la fotbal ) dar niciodata Namibia nu va bate Africa de Sud in rugby ?
Sunt sigur ca , daca Sarbu " are ceva burta si este buhait " dv aveti un fizic de Wilkinson .
Numai ca " burtosul " Sarbu a fost ieri deschizator la gramada , nu dv .

Stimate Domnule Constantin ,
Cati jucatori de echipa nationala avem in TOP 14 din Franta ?
Cati jucatori georgieni sunt in TOP 14 ? Dar argentinieni ?
Cu scuzele si respectul de rigoare , nu ati inteles nimic . Rugby-ul este viata mea si prin venele mele circula sange cu globule ovale dar asta nu inseamna ca nu sunt realist. Piramida de selectie din Romania este foarte ingusta . Au disparut multe echipe : CFR Craiova , Electroputere Craiova , IOB Bals , Chimia Tr.Magurele , Dunarea Giurgiu , Navol Oltenita , Rulmentul Alexandria , Aeronautica Bucuresti, IOR Bucuresti , Energia Bucuresti , Gloria Bucuresti , Stiinta Bucuresti , CSU Prahova Ploiesti , Tablierul Pitesti , Petrochimistul Pitesti , R.C. Pucioasa ....si exemplele pot continua si in alte zone ale tarii ....vedeti cati rugbysti au disparut si cati ar fi putut continua . Nici eu si nici Dumneavostra nu suntem vinovati . Vinovat este sistemul care distruge incet incet sporturile de echipa , copii nu mai sunt atrasi de miscare , multi profesori de educatie fizica si sport s-au deprofesionalizat pentru ca nu mai au motivatie .
Sunt foarte bucuros , mandru si fericit ca mergem la Cupa Mondiala . Initiatorul Jocurilor Olimpice moderne Jean Pierre de Couberatin spunea ca important este sa participi si achiesez pe aceasta stare . ......si sunt si mai fericit ca rugby-ul a dat o palma morala fotbalului care nu reuseste decat partzuri fasaite...etc etc .
La Cupa Mondiala din Franta 2007 ...am fost 3 saptamani si jumatate plecat cu masina personala in Scotia - Tara Galiilor la 5 meciuri . La un meci al Romaniei , in pauza meciului , la toaleta , m-am intalnit cu 2 jucatori din lot care trebuiau sa fie pe banca ....si stiti ce faceau ?....FUMAU PALMAT ( pe stadion era interzis fumatul ) si-l barfeau pe francez ca ( NU N-EA BAGAT BA SI PE NOI ALA ) ........

nu il mai baga in seama pe acest individ....delete by admin
george baia mare

Mesajde admin » Lun Noi 29, 2010 11:18 pm

[b]@george baia mare si constantin
Va rog sa pastrati limitele

De asemenea il rog pe userul constantin sa inceteze sa repete obsesiv aceleasi lucruri. Acesta este ultimul avertisment pt tine. Orice continuare a discutiei pe acest subiect va insemna ban definitiv[/b]
admin
Site Admin

Mesajde rosior » Mar Noi 30, 2010 11:33 am

george baia mare scrie:sa nu te superi. dar e prea romaneasca mentalitatea asta. cum sa bagi rezervele in meciul cu Anglia?? ca sa iti pastrezi energia pt georgieni. Un rezultat istoric cu o echipa de top la Cupa Mondiala face cat zece meciuri castigate impotriva Georgiei. Indiferent ca se joaca cu Scotia, Argentina sau Anglia romanii trebuie sa intre cu mentalitate de profesionisti in teren. asta trebuie sa invatam noi.

Nu am de ce sa ma supar. E normal sa fie si alte pareri. A mea este ca trebuie sa fim pragmatici si sa obtinem maximul posibil din aceasta Cupa Mondiala, adica o victorie si un rezultat mai strans cu prima mare echipa cu care jucam: Scotia. Desigur, ar fi frumos sa se lupte pana la capat cu toti, dar nu suntem din pacate in pozitia sa ne permitem asa ceva. O infrangere la Cupa Mondiala in fata Georgiei ne va aduce probabil mai multe deservicii pe termen lung decat o umilinta in fata Angliei. O victorie insa ne va confirma ca a 7-a natiune din Europa, status pe care l-am cam pierdut in ochii multora in urma sezoanelor nereusite din 2008 si 2009 din CEN.
rosior

AnteriorUrmatorul

Inapoi la ECHIPA NATIONALA